Czy zapomnieliśmy już o „Potopie” ?

Potop szwedzki - tlumaczszwedzkiego.eu
2018-08-19 Tlumacz

Parę wieków temu nasz kraj stanął w obliczu wojny ze Szwecją. „Potop” bo tak nazwano owo starcie na stałe zapisał się na kartach historii. Dziś jednak mało kto pamięta owo wydarzenie w kontekście innym niż historyczne. Uwieńczone na kartach trylogii Sienkiewicza stanowi jedynie przeszłość, którą bardziej od przedstawicieli młodego pokolenia zgłębiają archeolodzy.

Nigdy bowiem później  nie nastąpiła powtórka z tzw. rozrywki. Narody polski i szwedzki żyły w względnej zgodzie, a poprzez struktury Europejskie stały się nawet sojusznikiem. Nic więc dziwnego w fakcie, że nasze przynależność do rozmaitych organizacji zainicjowała ruchy migracyjne. Wiele osób z naszego państwa wyjechało do Skandynawii w celu poszukiwania lepszego życia. Relatywne wyższe zarobki skłoniły nas do opuszczenia ojczyzny i rozpoczęcia wszystkiego na nowo w Szwecji. O „Potopie” zapomnieliśmy więc chyba na dobre. Dziś nasze kontakty z państwem „Trzech Koron” to przede wszystkim:

Potop szwedzki już nam nie zagraża

  • Relacje biznesowe – kontakty polskich firm ze szwedzkimi nie ograniczają się do sytuacji incydentalnych. Wiele rodzimych przedsiębiorstw handluje w najlepsze z partnerami z okolic Sztokholmu i Goeteborga. Oczywiście to tylko przykłady, bo nawet w mniejszych miejscowościach ludzie podejmują inicjatywy, które nabierają rozmachu o charakterze europejskim. W obecnym czasie biznes zatracił wszelkie granicy. Liczy się bowiem zysk, który nie zawsze może być satysfakcjonujący bez udziału partnerów z innych państw.
  • Import pojazdów używanych – przeciętnie co drugie zapytanie kierowane na skrzynkę mailową naszego biura dotyczy tłumaczenia papierów samochodowych. Jeszcze 15 lat temu, przekrój przekładów wyglądałby zupełnie inaczej. Szwecja stała się doskonałym miejscem do zakupu samochodu, który później można użytkować lub sprzedać w Polsce. Wiedzą o tym najlepiej osoby sprowadzające pojazdy z zagranicy oraz właściciele komisów.
  • Okazja do rozwinięcia kariery zawodowej – wyjazdy do pracy zagranicę to nie tylko ślepa pogoń za pieniędzmi. Wielu z nas chce nie tylko zasmakować innego życia, ale również niejako się rozwinąć. Przemysł i technika w Szwecji są na tyle rozwinięte, że można czerpać zeń doświadczenie zawodowe. Nabycie praktyki zagranicą sprawi, że łatwiej będzie uzyskać satysfakcjonującą pracę w Polsce.
potop szwedzki - Czy zapomnieliśmy już o „Potopie” ?
Potop szwedzki to dawna i odległa przeszłość